No icon

Uçaklar neden rötar yapar?

Kısaca uçakların kalkışlarını önceden planlanan zamanda gerçekleştirememesi olarak tanımlanan rötar, pek istenmeyen bir durum olsa da zaman zaman hepimiz yaşayabiliyoruz. Peki, bunun nedenleri neler olabilir yani uçaklar neden rötar yapar biliyor musunuz?

Elverişsiz hava koşulları

Eğer uçağın kalkış ve iniş rotalarından herhangi birinde hava şartları uçuşa elverişli değilse, uçak gecikmeli olarak hareket edebilir. Bu durumun sonucunda uçuşlar en az iki saat ertelenebilir.

Teknik sorunlar

Uçakların arızalanması durumunda uçuş yine ertelenir. Kısa zamanda giderilebilecek bir arıza söz konusu olduğunda, yolcular bir süre bekletilir ve firmanın elinde başka uçak varsa aktarılabilir.

Geç kalan yolcular

Uçağa geç gelen yolcular da öngörülmeyen rötarların nedeni olabilir. Uçağın hareket saatine belirli bir süre kaldığında yolcuların bir kısmı gelmediyse veya aktarmalı uçuşlarda gecikmeler olduğunda rötarlar görülebilir.

Hava sahası yoğunluğu

Uçağın kalkış veya iniş rotalarında hava trafiğinin yoğun olması rötarların bir diğer nedeni. Özellikle İstanbul, Londra, New York ve Paris gibi şehirlerde bulunan havalimanlarının trafiği genellikle yoğundur ve bu durum kısa süreli rötarların nedeni olabilir.

Havalimanı kaynaklı nedenler

Havalimanı personelinin gecikmesi, uçakların yakıt tanklarının gecikmesi ve havalimanında yaşanan bazı teknik sorunlar da zaman zaman rötarların nedeni olarak karşımıza çıkabilir.

Yolculardan kaynaklanan nedenler

Uçakta bulunan yolculardan birinin aniden rahatsızlanması, son anda uçmaktan vazgeçmesi ve benzeri sorunlar uçağın zamanında hareket etmesine engel olan nedenler arasında.

Havalimanında yaşanan olaylar

Havalimanında yaşanan eylem veya grev gibi beklenmeyen olaylar, uçakların zamanında kalkışını engelleyebilir. Bu durumda uçuşlar gerçekleşemezse, farklı bir saat veya tarihe ertelenebilir.